Знизити рівень поширення ВІЛ на Львівщині можна шляхом швидкого тестування для раннього виявлення інфекції

|   Здоров’я

Раннє виявлення ВІЛ-інфекції за допомогою швидких тестів збереже здоров'я та життя людей, які живуть з ВІЛ, а також знизить кількість нових випадків інфікування у Львівській області та Україні в цілому, - реалізували представники державного та громадського сектору на прес-ланчі Фундації АнтиСНІД-США в Україні (AHF Ukraine) 19 вересня 2018 року.

У Львові на 100 тис. жителів припадає приблизно 144 людини з ВІЛ-статусом. Середній показник по Україні складає – 339 осіб.  Незважаючи на нижчі ніж загальноукраїнські показники захворюваності і поширення,  ВІЛ давно вийшов за межі груп ризику та становить загрозу для будь-якої статево активної людини. Згідно зі статистикою, понад 63% усіх випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляється під час незахищених статевих контактів. Тому в містах з великим напливом туристів ризик передачі ВІЛ-інфекції суттєво зростає, а Львівська область приймає сотні тисяч іноземних та українських мандрівників.

 

Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, зазначила, що місцева влада Львівщини намагається максимально підтримувати та розширювати програми тестування на ВІЛ. «Адже чим раніше людина з ВІЛ дізнається про свій статус, стане та облік та розпочне отримувати лікування, тим якісніше та триваліше життя на неї чекає. Дуже важливим є тестування вагітних жінок, бо в разі виявлення хвороби, буде проведена антиретровірусна терапія, що в свою чергу забезпечить народження здорової дитини. В Україні немає практики обов’язкового обстеження на ВІЛ. Тому ми хочемо об’єднувати зусилля із міжнародними партнерами, аби втілювати програми, які зроблять українців господарями власного здоров’я і спонукатимуть їх пройти швидкий тест на ВІЛ».

 

«Протидія ВІЛ вже давно вийшла за рамки спеціалізованої проблеми та стосується всієї системи громадського здоров’я. ВІЛ – це проблема й соціальна. Посилення раннього виявлення ВІЛ та ефективна протидія епідемії можливі лише, якщо ми зробимо тестування на ВІЛ загальнодоступним та включимо його в систему послуг, зокрема, на рівні сімейних лікарів», - наголосила Мар’яна Служинська.

 

Ярослава Лопатіна, голова представництва Фундації АнтиСНІД-США в Україні: «Львівська область є одним із ключових регіонів для Фундації АнтиСНІД-США в Україні у запуску програм тестування та посиленні раннього виявлення ВІЛ. Вчасне виявлення ВІЛ допоможе вжити термінових заходів для отримання пацієнтом життєво необхідного лікування – антиретровірусної терапії, яка підвищує якість життя людини з ВІЛ, ​​зокрема, запобігає розвитку супутніх хвороб та дозволяє жінкам народжувати дітей без ВІЛ. Раннє виявлення ВІЛ також дає змогу швидко узяти людину під медичний нагляд та почати негайне лікування й підтримку пацієнта та його родини».

 

За словами Ярослави Лопатіної, швидке тестування для раннього виявлення ВІЛ-інфекції є частиною комплексної моделі і має відповідати таким принципам:

 

безкоштовність і доступність;

забезпечення коротких дотестових та післятестових консультацій з профілактики зараження ВІЛ-інфекцією, її лікування та безпечного способу життя;

підтвердження ВІЛ-позитивного результату, згідно із затвердженим алгоритмом, безпосередньо в той день, коли людина відвідує пункт тестування;

зв'язування людини з послугами лікування ВІЛ протягом 30 днів від дати отримання дослідження про підтвердження її ВІЛ-позитивного статусу;

безкоштовне розповсюдження презервативів.

 

 

"За оціночними даними, у Львівській області проживає 4,5 тисячі людей з ВІЛ", - продовжує директор Львівського  обласного центру громадського здоров'я. Водночас, за її словами, виявлено і поставлено на облік близько 3,6 тис. пацієнтів з ВІЛ. З них - понад 1,8 тисяч пацієнтів залучені до антиретровірусної терапії, яка забезпечує людині з ВІЛ-інфекцією якісне та тривале життя. В цілому, темпи приросту виявлення ВІЛ-інфекції не зменшуються.

 

«Свій ВІЛ-статус має  знати кожна людина, як і свій артеріальний тиск та рівень цукру крові. Орієнтуватися потрібно не на симптоми хвороби, а на її профілактику!», - підсумувала Лариса Гетьман.

 

Довідково про Фундацію

AIDS Healthcare Foundation (AHF) – одна з найбільших неурядових організацій, що реалізує програми за напрямками: адвокація доступності якісного лікування, тестування та профілактика ВІЛ, лікування та підтримка ВІЛ-позитивних людей. Завдяки AHF у 2017 році понад 4 мільйони людей пройшли тестування на ВІЛ у всьому світі. Більше 989 тис. пацієнтів з ВІЛ отримують життєве необхідне лікування ВІЛ у 523 клініках, що розташовані в 41 країні світу, в тому числі й в Україні. Адвокаційною метою AHF є впровадження структурних змін у політиках щодо профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу задля забезпечення високої якості та сталості послуг для ВІЛ-позитивних людей. Організація є фінансово незалежною за рахунок реалізації унікальної моделі «соціального підприємництва». Усі кошти, інвестовані в програми в Україні та інших державах, отримані з прибутків від соціальних підприємств AHF у Сполучених Штатах Америки.

 

AHF Ukraine (Фундація АнтиСНІД-США в Україні) – українське Представництво AHF, що розпочало свою діяльність у 2009 році з підтримки децентралізації надання антиретровірусної терапії та запровадження програм швидкого тестування на ВІЛ. Зусиллями Фундації у 2017 році в Україні 117 тис. людей пройшли тестування на ВІЛ, 1300 пацієнтів з ВІЛ були забезпечені високовартісною діагностикою, а понад 29 тис. ВІЛ-позитивних пацієнтів – іншими медичними послугами. 45 млн грн – вклад Фундації в систему охорони здоров’я для підтримки профілактики, тестування та лікування ВІЛ й опортуністичних інфекцій в Україні в 2017 році.

Comments(0)

There are no comments.